Zatrudnię …

To tak oficjalnie brzmi – „Zatrudnię pomoc” – zdają się krzyczeć nagłówki gazet. W tym artykule dowiesz się kiedy jest ten właściwy czas na zatrudnienie pomocy. Inaczej mówiąc – ułatwić sobie życie.

Kiedy jest ten właściwy czas?

Gdy pracujesz na własny rachunek , głowisz się kiedy będzie ten właściwy czas na : zatrudnienie pracownika czy na zlecenie zadania firmie zewnętrznej. Co innego gdy kapitał twojej firmy jest pokaźny, wtedy rzadko kiedy mamy taki problem „bo nas stać” na pracownika. Problem pojawia się, gdy nie do końca wiemy czy inwestycja w dodatkową osobę da nam bilans dodatni czy ujemny? Nie będę tu omawiać aspektów, prawnych, zusowskich i innych takich – nie jestem kompetentna do udzielania takich rad. Ten artykuł powstał by przekazać wam wiedzę, że nie zawsze trzeba się zapracować na śmierć. A jeśli jesteś temu bliska to czas zatrudnić kogoś do pomocy. Jeśli zapracowujesz się na śmierć i nie stać cię na zatrudnienie pracownika – to wiedz, że coś jest nie tak.

Co może być nie tak?

Na początku drogi – każdy pracuje ciężko. Jednak z czasem, trzeba zacząć pracować mądrze, a nie ciężko. Chyba że esencją twojego życia ma być ciężka praca – to możesz już skończyć czytać ten artykuł. Nie skończyłaś? Cieszę się :) To idziemy dalej. Jeśli pracujesz na własny rachunek to prędzej czy później przyjdzie moment, że będziesz musiała zatrudnić pomoc. Chociaż miałaby to być pani od sprzątania czy niania do dzieci – to też jest inwestycja w twój biznes i w twój czas. Dlaczego ? Bo jeśli pani do sprzątania, umyje ci podłogi, pościera kurze, wstawi pranie, to ty zyskasz  w tym momencie kilka godzin, które możesz poświęcić na pracę.

Ale miało być mądrze nie ciężko!

Mądrze będzie wtedy jeśli pani do sprzątania zapłacisz np. 10 zł za godzinę, a ty w ciągu tej samej godziny zarobisz 20 zł (to są wymyślone liczby, ale mają zobrazować to o czym tu piszę). W końcu dlaczego my kobiety jesteśmy najczęściej przemęczone? Dlatego, że zazwyczaj po pracy mamy jeszcze na głowie obowiązki domowe (plus dla ciebie jeśli w domu pomaga ci partner, starsze dzieci, ale nie zawsze jest tak kolorowo). Ok, wyjdźmy poza obowiązki domowe – praca. Robiąc  w pracy wszystko sama, dojdziesz do momentu, że czegoś najzwyczajniej w świecie nie będziesz umiała zrobić. Masz dwa rozwiązania :

  1.  Nauczyć się to robić
  2. Zlecić komuś wykonanie tego

Ucz się mądrze

Uczymy się ? Ok! Pamiętaj tylko, że tu znowu zostanie zabrany Twój czas. Poza tym są rzeczy, które przyswoisz z łatwością, a są i takie, na które poświęcisz dużo więcej czasu i energii. Może się też okazać, że dana wiedza przyda ci się dosłowne na chwilę. Na samym początku fajnie jest robić wszystko samemu. Jesteś odpowiedzialna przed sobą, nie przed szefem czy pracownikiem. Wszystko jest takie nowe i fajne. Ale potem jest coraz trudniej. Dochodzą nowe rzeczy, nowe obowiązki, a Ty jesteś jedna.

Co możesz zlecić ?

Wszystko to co zajmuje ci bardzo dużo czasu, lub do czego nie masz wystarczającej wiedzy. Jeśli masz taką potrzebę, możesz zatrudnić pracownika (sezonowo, na stałe), wszystko zależy od rodzaju pracy, która musi zostać wykonana. Możesz też skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej. W moim przypadku było tak, że osoby chętne do współpracy same się do mnie zgłaszały. Gdy np. robiłam kurs o instagramie InstaQurs zgłosiła się do mnie Mariola z Rysunkowomi , z propozycją zrobienia notatek wizualnych do kursu. I szczerze? Gdyby nie ona w życiu nie wpadłabym na pomysł by tak urozmaicić kurs ! Ja na przykład zajmuje się social mediami. Promocją, rozwijaniem fanpage. Moja oferta również jest formą odciążenia klienta. Ponieważ daje instrukcje jak z sukcesem działać w social mediach lub robię to za tą osobę. Czyli podsumowując – wszystko co w jakiś sposób w końcu przyczyni się do zwiększenia twoich zarobków – jest warte choćby rozważenia takiej delegacji obowiązku.

O czym pamiętać?

Bez względu na to, czy zatrudnisz pracownika, czy zdecydujesz się na firmę zewnętrzną, podejmij wszelkie kroki , aby taką osobę i jej ofertę dobrze poznać. Zadawaj pytania, przyjrzyj się poprzedniej pracy i referencjom (jeśli to możliwe). Dla mnie ważnym wyznacznikiem jest „chemia”. Trochę taka jak w związku. Musimy się polubić, nadawać na tych samych falach, rozumieć. Będzie nam się dużo łatwiej razem współpracować. Pamiętaj też, że nadal masz obowiązek nadzorować oddany obowiązek. Szczególnie na początku współpracy. Oddelegowanie to zdjęcie sobie cząstki ciężaru z barków i zyskanie na czasie, ale jeśli taka osoba/firma nawali to problem może być dużo większy. Dlatego zawsze na początku omówcie czarne scenariusze. Co jeśli pracownik/firma nie wywiąże się na czas, co jeśli coś zostanie zniszczone. Lepiej zawczasu przygotować rozwiązania i wiedzieć kto za co opowiada i ponosi ewentualne dodatkowe koszty.

Gdy przyjdzie czas

No to kiedy zatrudniać/zlecać? Gdy przyjdzie TEN czas, na pewno to poczujesz i będziesz gotowa powiedzieć TAK! Jeśli masz za dużo wątpliwości, wolisz coś wykonać sama, albo najzwyczajniej w świecie nie masz w tej chwili takiej potrzeby, to może oznaczać, że nie jesteś jeszcze gotowa. Oddanie komuś cząstki twojej pracy to także w pewnym sensie dzielenie się zyskami. Kluczem jest to – by nowa osoba w zespole przyczyniła się do zwiększenia tych zysków. A czy zyskasz na czasie, czy zyskasz pieniądze – ważny by była to inwestycja ze zwrotem ;)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *