This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com
 • No products in the cart.

Blog

Zmień nawyki – wywiad z Jadwigą Korzeniewską

Zmień nawyki, tak łatwo powiedzieć

Każdy dąży do sukcesu, nie każdemu się udaje. Zmień nawyki – odmień życie. Nie widzisz związku? Podobno najbogatsi ludzie na świecie mają w nawyku wczesne wstawanie. Wstając godzinę przed budzikiem daje nam magiczne rozciągnięcie doby. To jednak na pewno nie jedyna tajemnica ich sukcesu. A jeśli chcesz dowiedzieć się o nawykach czegoś więcej, to zapraszam cię do lektury wywiadu z Naczelnym Zmieniaczem – Jadwigą Korzeniewską (autorką książki „Ograć Nawyki”).

– Dlaczego akurat nawyki ?

To zabrzmi jak truizm, ale moja przygoda ze zgłębianiem tajników motywacji zaczęła się od tego, że miałam problemy z własnymi nawykami. Miałam mnóstwo dobrych chęci i zerowe pojęcia na temat tego, co i jak powinnam zrobić, by nawyki zmienić na dobre. Zwykle decyzję o zmianie podejmowałam „na hura” a entuzjazmu starczało mi na jakieś 2 tygodnie. Później następował powrót do stanu wyjściowego.

Przyszedł taki moment w moim życiu, gdy powiedziałam sobie: „Dość!” – jak w tej piosence ;) Wtedy zaczęłam poszukiwać kompleksowych rozwiązań. Takich, które pozwoliłyby przygotować się m.in. na wymówki i pokusy nim przed nimi stanę. A jako że ideą Laboratorium Zmieniacza jest bycie jednocześnie badaczem i przedmiotem swoich badań, to wszystkie sposoby testowałam na sobie. Eksperymentowałam, analizowałam i decydowałam, co sprawdzi się w konkretnym przypadku.

– Nawyki a sukces, czy te dwie rzeczy mają ze sobą coś wspólnego?

Zmiana nawyków, podobnie jak droga do sukcesu, to proces. Często jest to proces żmudny i rozciągnięty w czasie. Wymaga cierpliwości i zaangażowania. Początkowa motywacja staje się „paliwem” dla wyrobienia mięśnia silnej woli. Tym, co jeszcze łączy zmianę nawyków i sukces, jest uczenie się na drodze do celu i traktowanie ewentualnych porażek jako informacji zwrotnych na temat naszego działania. Droga do sukcesu jest wybrukowana porażkami – tak samo, jak droga do zmiany nawyków na dobre.

– Jaki mamy wpływ na zmianę nawyków?

Wiele złych nawyków powstaje przez nasz brak uwagi. Nie zwracamy uwagi na jednorazowe „wybryki”. Problem w tym, że te jednorazowe zachowania zaczynamy powtarzać. Zjedzenie kawałka czekolady raz na jakiś czas jest ok, ale jedzenie tabliczki czekolady za każdym razem, gdy się zdenerwujemy już niekoniecznie ;) Warto wiedzieć, że nasz mózg dąży do optymalizacji zasobów. Dlatego możliwe jest, że nawet ponad 40% naszych codziennych działań to zachowania nawykowe.

Zmiana nawyków, czy też wyrobienie dobrych nawyków, wymaga od nas z kolei dużo uwagi. Ważna jest samoświadomość – przyjrzenie się sobie, wykonanie audytu nawyku, przyznanie się przed sobą do wymówek i usprawiedliwień, którymi siebie karmimy, itd. Istotą zmiany nawyków jest świadome wejście w proces zmiany. Po to, by być przygotowanym na większość rzeczy, które czekają nas po drodze. Wtedy w zmianę wchodzimy pewniej, nabieramy przekonania, że skoro dysponujemy całą paletą różnych strategii działania, to poradzimy sobie nawet z tymi przeszkodami, których nie przewidzieliśmy.

– Skąd zrodził się pomysł na kurs online?

Produkty on-line dają możliwość dotarcia do osób, z którymi nie mamy szans spotkać się w trakcie stacjonarnych warsztatów. Kurs on-line „Zmień nawyki w 30 dni” to dla mnie możliwość dotarcia z wiedzą i umiejętnościami do każdego Zmieniacza, który potrzebuje wsparcia w zakresie automotywacji.

– Komu szczególnie poleciłabyś swój kurs?

„Zmień nawyki w 30 dni” to kurs on-line, który skierowany jest przede wszystkim do wku%#*(nych – na dotychczasowe niepowodzenia, na porażki, na siebie i na swoje wymówki. Do osób, które mają po dziurki w nosie stanu obecnego i są zdeterminowane, by tym razem doprowadzić sprawy do końca. Do ludzi, których nurtuje pytanie: „Jak u licha to zrobić?” ;) I odpowiedzi na to pytanie przynosi mój kurs.

– Książka jest, kurs online jest, jaki będzie twój następny krok jako naczelnego zmieniacza nawyków?

Rok 2017 to rok dużych wyzwań. Kontynuuję projekt konferencji #StrefaZmian, który powołaliśmy do życia wspólnie z Igorem Rotbergiem. Najbliższa, III już edycja konferencji, odbędzie się 11 marca w Warszawie a poświęcona będzie ponownie zmianom w życiu zawodowym. Kolejna edycja, o zmianach w życiu osobistym, została zaplanowana na październik tego roku.
Powoli przymierzam się także do rozpoczęcia prac nad kolejną książką dotyczącą zmiany nawyków. Tym razem będzie to pozycja 2-tomowa. Pierwszy tom będzie skierowany do rodziców. Będzie to poradnik pokazujący, jak wspólnie z dzieckiem zaprojektować grę, by wyrobić u dziecka dobre nawyki. Drugi tom będzie skierowany do dzieci. Będzie to fabularna opowieść z ilustracjami. Dziecko będzie miało możliwość identyfikować się z bohaterami i na przykładzie ich losów uczyć się co nieco o nawykach. Mam też kilka innych pomysłów, jednak póki co zatrzymam je dla siebie ;)

COMMENTS

 • Styczeń 23, 2017
  reply

  Myślę, że zdjęcie leniwca byłoby również dobre :)

 • Styczeń 23, 2017
  reply

  Jestem zwolenniczką zmieniania nawyków drobnymi kroczkami. Łatwiej jest zamierzyć „przez tydzień/miesiac będę wstawać pół godziny wczesniej” niż mówić „od dzis już zawsze będę”.

 • Styczeń 24, 2017
  reply

  Ela

  Ach te nawyki. I mnie ten temat wciągnął. Niby się wie, jak to wszystko działa, ale teoria – teorią. Przez ostatnie 2 lata udało mi się wykształcić kilka dobrych nawyków, ale też i kilka zaprzepaszczam po drodze wypadając z rutyny dnia codziennego. Później potrzeba dużo samozaparcia, aby nie wrócić na wcześniej obrane tory. Chęć zmiany nawyków zawsze wychodzi od motywacji, a później potrzebna jest spora dawka samodyscypliny i cierpliwości – także do siebie samych.

 • Styczeń 25, 2017
  reply

  A ja od początku roku pogłębiam swoją wiedzę (m.in. czytając Laboratorium Zmieniacza) na temat tego, co i jak powinnam zrobić, by oduczyć się jedzenia słodyczy (a w szczególności czekolady :P ) na dobre. Eksperymentuję, analizuję, sprawdzam co działa w moim przypadku i zapisuje efekty i… jak na razie to nie mogę się nadziwić, że tak często jem słodycze (najdłużej wytrzymałam 4 dni) :P
  Nie wiem czy i kiedy uda mi się je rzucić, ale na pewno wyrobiłam sobie już nawyk codziennej obserwacji ;)

 • Styczeń 26, 2017
  reply

  Obstawiam, że 30 dni na zmianę nawyków to zdecydowanie za mało. Sam po publikacji na blogu listy celów na 2016 i 2017 rok, gdzie znaczna część to właśnie walka z nawykami stwierdzam, że walczy się z nimi przez całe życie. ;)

 • Luty 9, 2017
  reply

  Świetny blog! Zostaję tu na dłużej :)

POST A COMMENT